بهترین های پزشکی و پرستاری | اوردامین : تاثیر دعا بر آرامش روح و روان
  • اوردامین
  • طراحی وب
1399
آبان
10
شنبه
شمارنده
بازدید امروز : 9281 بازدید
کل بازدید کنندگان امروز : 376 نفر
بازدید کل : 42359777 بازدید
حاضرین در سایت : 69 نفر

تاریخ شروع شمارشگر : 94/03/01

عمر سایت : حدود 6 سال پیش

تعداد کل مطالب : 1206


تاثیر دعا بر آرامش روح و روان


بشر امروز در جهانی زندگی می کند که امکانات ماشینی از یک سو و بریدگی از معنویت از سوی دیگر، تنشهای بسیاری را برای او به ارمغان آورده است و تنها راه دوری از این تنها و نا آرامی ها پیوند با مبدا و مقصد هستی است. نیایش و دعا کردن یکی از راههای پیوستن به قدرت لایزال الهی است.

تاثیر دعا بر آرامش روح و روان


برای دعا، معانی بسیاری نقل شده اما قدر مسلم آن است که دعا به معنی خواهش و خواستن است و خواهش از پروردگار عالم، برترین خواسته هاست. تمامی ادیان الهی درباره دعا مباحث زیادی مطرح کرده اند و اسلام نیز در این مورد سفارشهایی دارد.برای نمونه خداوند در قرآن کریم می فرماید: ادعونی استجب لکم؛ بخوانید مرا تا شما را اجابت کنم.

تاثیر دعا بر آرامش روح و روان

گاهی اوقات دعا برای خواستن چیزی از درگاه باری تعالی است، یعنی دعا می کنیم تا به خواسته ای برسیم اما حتی اگر به خواهش مد نظرمان هم نرسیم، دعا و نیایش و اتصال به آستان قرب الهی با بالا بردن آستانه صبر و تحمل انسان در برابر مشکلات و تلقین های روحی، به وی،  آرامشی بسیار عطا می کند چراکه در واقع پیوند قلبی با معبود ازلی و ابدی را تقویت نموده است.
تاثیر دعا بر آرامش روح و روان

امروزه روانپزشکان بسیاری، بر اهمیت دعا و نیایش تاکید می کنند و معتقدند دعا و نیایش و نماز و ایمان محکم به دین، نگرانی ها و اضطراب‌های ذهنی را برطرف می نماید و به دنبال آن ناراحتیهای افراد ، کاسته می شود.تاثیر دعا بر آرامش روح و روان

یکی دیگر از تاثیرات دعا این است که انسان را از تنهایی خود بیرون می آورد و به انس و الفت با جهان هستی وادار می کند، چراکه تمامی موجودات، حمد خداوند را به جا می آورند و بشر نیز با اتصال به خداوند در واقع پیوند خود را با جهان هستی نیز مستحکم می نماید.

تاثیر دعا بر آرامش روح و روان

تاثیر دیگر دعا بر زندگی پیچیده بشر امروز ، این است که پس از دعا و نیایش و خواهش از آن قدرت بیکران، احساس امید به زندگی در انسان، شکل می گیرد که از فاکتورهای مورد تاکید روانشناسان در زیستنی بهتر و شادمانه تر است.هم چنین دعا و راز و نیاز با خداوند، انسان را بیش از پیش به عجز و ذلتش در برابر خدا، معترف؛ و  از سوی دیگر به بزرگی و عظمت پروردگار آگاه می سازد.

تاثیر دعا بر آرامش روح و رواندعا فرصتی است برای رهایی از چنگال شیطان. چنگال شیطان، جایی است که انسان را به اضطراب و تشویش می کشاند و دوری از شیطان، انسان را به سمت معنویتی سوق می دهد که نهایت آرامش، آنجاست.

لذا دعا کردن باعث دستیابی به خواسته، آرامش روحی و جسمی، بالا بردن آستانه صبر و تحمل مشکلات، برطرف کردن اضطراب‌های ذهنی و روحی، بیرون آوردن انسان از تنهایی ، ایجاد امید به زندگی، آگاه شدن از عجز و ناتوانی در برابر پروردگار و نهایتا رها شدن از چنگال شیطان است که خود نهایت ناآرامی هاست.
نویسنده : مینا نصر
تاریخ ارسال : سه شنبه ، 99/07/01 ، در ساعت 09:03

نظرات برای تاثیر دعا بر آرامش روح و روان

نام و نام خانوادگی شما *
آدرس ایمیل شما
آدرس وب شما
متن نظر *