بهترین های پزشکی و پرستاری | اوردامین : بیوتروریسم
  • اوردامین
  • طراحی وب
1400
بهمن
07
پنج شنبه
شمارنده
بازدید امروز : 2010 بازدید
کل بازدید کنندگان امروز : 311 نفر
بازدید کل : 48446428 بازدید
حاضرین در سایت : 84 نفر

تاریخ شروع شمارشگر : 94/03/01

عمر سایت : حدود 7 سال پیش

تعداد کل مطالب : 1208

بیوتروریسم

بیوتروریسم

واژه ترور، واژه ای بیگانه نیست و همه آن را می شناسند.
به طور کلی، ترور به معنی ترساندن است ودر مفهوم سیاسی زمانی به کار می رود که اقدامی خصمانه علیه فرد یا افرادی در حوزه های مختلف با اهدافی از قبیل ایجاد رعب و وحشت، شکل بگیرد.
ترور انواع و اقسام مختلفی دارد. دو نمونه از پرکاربردترین انواع ترور، ترور شخصیت و تروریسم دولتی است.
ترور شخصیت عبارتست از لطمه زدن به اعتبار و حیثیت افراد با هدف مشخص
تروریسم دولتی زمانی به کار می رود که یک یا چند حکومت در میان مردم از اعمال خشونت آمیز استفاده می کنند تا به هدفی خاص دست یابند.
اما بیوتروریسم شبیه هیچ یک از انواع ترور نظامی و یا شبه نظامی گفته شده، نیست.

بیوتروریسم


بیوتروریسم چیست؟

منتشر کردن عوامل بیولوژیکی سمی با هدف کشتن یا آسیب به انسانها، طبیعت، حیوانات و ... به قصد وحشت آفرینی و تهدید و اجبار به انجام کار یا خواسته ای، بیوتروریسم است.
کشف وشناسایی حمله بیولوژیکی بسیار سخت تر از یک حمله تروریستی نظامی است.
تاثیرات یک تهاجم بیولوژیکی
1-بروز بیماری
2-ایجاد ترس و وحشت
3-توقف فعالیتهای اقتصادی
4-آسیب زدن به انسانها و حیوانت و گیاهان و آلوده شدن منابع طبیعی و زیست محیطی

بیوتروریسم
استفاده از عوامل سمی و کشنده علیه انسانها و محیط زیست سابقه ای هزاران ساله دارد و جهان متمدن امروز نیز، بارها و بارها از این سلاح مرگبار علیه بشریت استفاده کرده است که در منابع بسیاری موجود می باشد.

به طور مسلم، قدرتهای استکباری بدون استفاده از کمترین هزینه و با بیشترین کشتار می توانند به منابع حریف، دست یابند. چرا که این نوع از سلاح، به راحتی قابل ردیابی نیست خصوصا در ابتدای شکل گیری. قدرت تکثیر فوق العاده ای دارد و آثارش دیرتر بروز می یابد. دوران نهفتگی دارد و همین عامل به فراگیر شدن بیشتر آن می انجامد. مهار آن مشکل است، مسری است و با حواس پنج گانه قابل تشخیص نیست.

بیوتروریسم

یکی از موارد استفاده از این سلاح در سال 1767 میلادی و در جنگ میان فرانسوی ها و سرخ پوستان آمریکایی بود. در آن زمان انگلیسیها با ژستی صلح جویانه، مقادیر زیادی پتو و تجهیزات به سرخپوستان آمریکایی اهدا کردند.
اما در واقع، این وسایل، از بیمارستانهایی ارسال شده بود که مبتلایان به آبله در آن نگهداری می شدند. همین عامل باعث رواج آبله در میان سرخپوستان آمریکایی شد و نهایتا جنگ به نفع فرانسویان به اتمام رسید.
استفاده از انواع سلاح شیمیایی در دفاع مقدس نیز واقعیتی انکار ناپذیر است که از سمت کشورهای شرق و غرب بر ایران نازل شد.


بیوتروریسم
بیوتروریسم و کرونا

در این زمینه که آیا کووید 19 حمله ای بیولوژیک است یا نه، اختلافاتی وجود دارد اما بسیاری از گمانها بر مبنای اظهار نظرهای سیاسیون جهان، خصوصا سیاستمداران آمریکایی و شیوه رفتار آنان در این مورد، نشان می دهد که ویروس کرونا، پدیده ای سیاسی است.

بیشترین رواج آن در سه نقطه از جهان، یعنی چین، ایران و ایتالیا یعنی درست کشورهایی که آمریکاییها به نوعی با آنان در چالش هستند نیز نکته ای قابل بررسی است که بر ادعای سیاسی بودن کووید 19 و در میان بودن پای قدرتهای استکباری در این زمینه، صحه می گذارد.نویسنده : مینا نصر
تاریخ ارسال : چهارشنبه ، 99/07/02 ، در ساعت 13:47

نظرات برای بیوتروریسم

نام و نام خانوادگی شما *
آدرس ایمیل شما
آدرس وب شما
متن نظر *