بهترین های پزشکی و پرستاری | اوردامین : معرفی شهر چلیچه
  • اوردامین
  • طراحی وب
1398
خرداد
27
دو شنبه
شمارنده
بازدید امروز : 1434 بازدید
کل بازدید کنندگان امروز : 239 نفر
بازدید کل : 20121945 بازدید
حاضرین در سایت : 50 نفر

تاریخ شروع شمارشگر : 94/3/01

عمر سایت : حدود 4 سال پیش

تعداد کل مطالب : 1096

چلیچه نام شهری است در بخش میزدج از توابع شهرستان فارسان در استان چهارمحال و بختیاری. این شهر در فاصلهٔ ۵ کیلومتری شهر فارسان واقع است و فاصله آن با مرکز استان ۳۰ کیلومتر است. مردم این شهر از قوم بختیاری هستند و به زبان بختیاری سخن می‌گویند.
معرفی شهر چلیچه
در باره وجه تسمیه این شهر اسناد معتبری در دست نیست. در یادداشتها و خاطرات سردار ظفر بختیاری از چلیچه با نام «چُلچه» نام برده شده‌است. (همان، ص. ۱۰، ۱۲، ۲۴۷، ۲۴۸).

در لغت نامه دهخدا اینگونه‌است:

چلیچه. [ چ ُ چ َ ] (اِخ) مؤلف مرآت البلدان نویسد: «قریه‌ای از قریه‌های چهارمحال اصفهان است». (مرآت البلدان ج ۴ ص ۲۶۰). و در فرهنگ جغرافیایی آمده‌است: دهی از دهستان می‌زدج بخش حومه ٔ شهرستان شهرکرد که در ۲۷ هزارگزی جنوب باختر شهرکرد، کنار راه بردنجان به جونقان واقع است. دامنه ٔ کوه و هوایش معتدل است و ۱۷۰۴ تن سکنه دارد. آبش از رودخانه ٔ می‌زدج و قنات. شغل اهالی زراعت، صنایع دستی زنان قالی بافی و راهش مالرو است. این آبادی یک دژ قدیمی به نام قلعه اسعد دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران

بر اساس سر شماری سال ۱۳۸۵ جمعیت شهر چلیچه به ۵۰۰۰ نفر می‌رسد. جمعیت ساکن این آبادی از چند خانواده بزرگ که نام فامیلی خود را بر اساس نام اجداد خود برگرفته‌اند شکل گرفته‌است.

بنا بر گزارش تاریخ نویسان و بزرگان و ریش سفیدان و به باور اهالی، چلیچه از زمان‌های خیلی دور وجود داشته‌است و اولین خانواری که صدها سال پیش در این منطقه که امروز چلیچه نامیده می‌شود سکنی گزیده‌اند جده صادق خان بزرگ که از ایل چهار لنگ محمد صالح بختیاری بوده سنگ بنای چلیچه را نهاده‌است و با طایفه‌های هفت لنگ هم خویشاوندی‌های زیادی دارند که هم اکنون در خوزستان، لالی، ایذه، ماهشهر، قلعه تُل و الیگودرز زندگی می‌کنند و بیشترین خویشاوندی را با طایفه اسیوند(گاودوش)دارند. طایفه چلیچه از پنج قوم تشکیل شده‌است:

شاخه‌ای از اقلی‌ها
شاخه‌ای از قلعه ای ها
شاخه‌ای از کلنگیر‌ها
شاخه‌ای ازنوذری‌ها
معرفی شهر چلیچه
معرفی شهر چلیچه
معرفی شهر چلیچه
معرفی شهر چلیچه
معرفی شهر چلیچه
معرفی شهر چلیچه
معرفی شهر چلیچه
شهر چلیچه دردامنه ی کوه جهانبین وکوه تربلی درشهرستان فارسان واقع گردیده که ازنظر موقعیت درشرق این شهرستان ودرفاصله ی 9 کیلومتری آن می باشد.سرزمینی بادشتهای نسبتا وسیع وسرسبز وچشمه های جوشان درتپه های بالا دست چهره ای زیبا ازخود نشان داده است.

زبان و دین:
گویش اهالی این شهر فارسی میانه است ودین آنها دین مبین اسلام ومذهب شیعه اثنی عشری است.

موقعیت جغرافیایی شهر چلیچه :

شهر چلیچه دراستان چهارمحال وبختیاری، شهرستان فارسان، دهستان میزدج سفلی واقع گردیده است .فاصله این شهر ازمرکز شهرستان فارسان 9کیلومترمی باشد.جاده دسترسی به این شهر آسفالت است.این شهر درقسمت شرقی مرکز شهرستان فارسان واقع گردیده است ، همچنین ازغرب به روستای کران وازطرف شرق به جهانبین وکوه تربلی وازجنوب به روستای چغاهست وازشمال به رودخانه پردنجان محدود می گردد باتوجه به نقشه های توپوگرافی موجودبامقیاس25000/1 دارای مختصات جغرافیایی طول شرقی 50 درجه و37 دقیقه وعرض شمالی 35درجه و 66 دقیقه می باشد براساس این نقشه توپوگرافی ارتفاع شهر چلیچه ازسطح دریا 2116مترمی باشد .


اماکن دیدنی و کهن شهر چلیچه
امامزاده سید سعید، چشمهٔ «آب مُراد» و باغهای اسعدیه و باغ بالا از اماکن دیدنی این شهر می‌باشند. باغ اسعدیه و باغ بالا مسکن خوانین بختیاری روزگاری پذیرای بزرگانی همچون سردار اسعد بختیاری و سردار ظفربختیاری بوده‌اند. علاوه بر اماکن ذکر شده فوق حمامی چند صد ساله در وسط ابادی قرار دارد که به گفته اهالی و به استناد سنگ نوشته‌ای که بر یکی از ستونهای ان حک شده‌است قدمت این گرمابه به حدود ۵۰۰ سال می‌رسد. حمام مَمحسن سلطان (محمد حسن سلطان) هنوز دایر و گرم است.
چلیچه که قدمت تاریخی آن به زمان قبل از هخامنشیان می‌رسد (حدود5000سال پیش) که آثار تاریخی از جمله حمام محمد حسن سلطان و آثار پیدا شده توسط سازمان میراث فرهنگی وجه تسمیه تاریخی این شهر را بیشتر شناسایی کرده است. امامزاده سید سعید علیه الرحمه، چشمه شفا بخش آب مراد و باغ‌های اسعدیه(محمد خان)از دیگراماکن دیدنی این شهر می‌باشد. « وبه گفته بعضی از بزرگان دروازه بالو که زیر تلی از خاک در زمینهایی به نام بالو مدفون شده است » چلیچه به لحاظ شرایط طبیعی همواره از میزان بارندگی به علت باد، برف و باران در معرض آسیب و تخریب شدید قرار گرفته است قسمت هایی از این شهر از گذشته‌های دور یعنی از عهد ایلامیان و هخامنشیان راه عبور و ارتباط بین النهرین و خوزستان با فلات مرکزی ایران بوده است این شهر در روزگار باستان یکی از نواحی آباد و از مراکز تمدن قدیم بشمار می‌رود.

حمام محمد حسن سلطان
این بنا در کنار مسجد ابولفضل(ع) در وسط شهر چلیچه در محله کلنگیرها قرار دارد ویکی از بناهای باستانی چلیچه است شالوده اولیه بنا در زمان اشکانیان می‌باشد در دوره صفوی تعمیر و مرمت گردید.این حمام دارای یک فضای وسیع بیرونی بنام رخت کن که زیر سقف قرار دارد و از کف زمین 70سانتی متر ارتفاع دارد و بوسیله یک دهلیز منحنی به تطحیر خانه و کرم خانه متصل می‌شود صحن وسیع گرم خانه بر چهار ستون سنگی استوار است. مالکیت این حمام از طایفه محمودی و کلنگیرها می‌باشد که جزء آثار باستانی چلیچه بشمار می‌آید.

اسامی چشمه‌ها و گردشگاه‌های چلیچه
در شهر چلیچه وفور چشمه‌ها در فصل بهار بسیار چشم انگیز است چشم گیرترین این چشمه‌ها در سطح میزدج عبارتند از: چشمه سوزنک، چشمه بلبل، چشمه میانکوه، چشمه چال ملو، چشمه دره راز، چشمه امیر قلی، چشمه گردنه، چشمه آب مراد، چشمه عبدل، چشمه گرداب، چشمه باغ مظفر، چشمه چال غلا، چشمه باغ سید جواد، چشمه دره شهریار، چشمه درخت یتیم، چشمه اسیاب

اسامی موقعیت‌های جغرافیایی
کوه جهانبین، دره سوزنک، دره لاسیر، میانکوه، شوره گاه، چال ملو، چال زرد، دره راز، چال غلا، کفت گردنه، گر کافر، آستون پلنگی، بانه، ریز برده، تنبلی، دره گپه، چال گردل مالی، آسیاب بادی، تخت سنمبر، مله ارزنا، اُر چینه روباه، چال بردلا، چال تختی‌ها، جا گله گا

اسامی شش دانگ کشاورزی چلیچه
دانگ سلطان
دانگ لوگری
دانگ خانی
دانگ نوذری
دانگ اقلی
دانگ حاج همت

اسامی زمین‌های کشاورزی
شاه آباد، محمد قلی بگ، بالو، بانه، جاسربازها، غلاتک، پندمه، دَمرغا، پل پلنگی، کوتون، کرد آباد، می‌زدچه، بیشه خان، ده ِگاه، قبر لَر، صالح آباد، چقای صالح آباد، پشت چقا، هسته چه، چن گلستان، جَرکی، کرمله گاه، سر کیره ها، سر چقا، باریکه ها، جاره زار، گینه ای، بالا آسیاب، چال روباه، چُل، چُل پشتی.
ایل راه‌های چلیچه در زمان دزپارت
ایل راه شوره گاه
ایل راه گردنه
که عشایر از این دو ایل راه مهم و تاریخی استفاده می‌کرده اند و هم اکنون هم مورد استفاده عشایر بختیاری و گله دارهای دهکردی می‌باشند و این دو ایل راه مهم شاهراه قدیم جاده دزپارت بوده است. فضاهای شهر چلیچه به علت دارا بودن ویژگیهای منحصر به فرد قابلیت جذب جهانگرد و توریست را دارد به علت موقعیت خاص استقراری که در دشتی میان رشته کوههای جهانبین واقع شده و عشایر بختیاری از ایل بزرگ اسیوند (طایفه گاودوش) هنوز به صورت عشایر کوچ می‌کنند و در زمین‌های آبا و اجدادی خود در دره راز چلیچه چادر می‌زنند. ارتفاعات دامنه‌های شرقی جبال زاگرس چراهگاههای بهاره و تابستانی گله‌های عشایر اسیوند را تشکیل می‌دهند.

نویسنده : amin mah
تاریخ ارسال : سه شنبه ، 96/05/17 ، در ساعت 12:56

نظرات برای معرفی شهر چلیچه

نام و نام خانوادگی شما *
آدرس ایمیل شما
آدرس وب شما
متن نظر *