بهترین های پزشکی و پرستاری | اوردامین : خواب را باید برای دیگران تعریف کرد یا خیر؟؟
بهترین های پزشکی و پرستاری | اوردامین : خواب را باید برای دیگران تعریف کرد یا خیر؟؟
  • اوردامین
  • طراحی وب
1401
بهمن
15
شنبه
شمارنده
بازدید امروز : 7066 بازدید
کل بازدید کنندگان امروز : 898 نفر
بازدید کل : 53643171 بازدید
حاضرین در سایت : 139 نفر

تاریخ شروع شمارشگر : 94/03/01

عمر سایت : حدود 8 سال پیش

تعداد کل مطالب : 1212

چرا نبايد خوابمان را براي ديگران بازگو بكنيم و اگر بازگو بكنيم ممكن است تعبرش عوض شود؟

خواب را باید برای دیگران تعریف کرد یا خیر؟؟

قاعده کلی این است که انسان خواب خود را برای دیگران نقل نکند مگر این که هدف مهمی مانند هشدار و انذار و تربیت و امید بخشیدن و بازداشتن از ناامیدی و مانند آن در کار باشد .
سفارش بزرگان این بوده که ايشان خواب های خود را برای دیگران نقل نکند و در سوره یوسف -ع- نیز حضرت یعقوب -ع- فرزندش را از بیان و نقل خوابش برای برادرانش منع می کند .
خواب هاي هر کس از اسرار شخصي او است و نبايد براي ديگران بازگو شود مگر براي افرادي که محرم اسرار و راز نگهدار باشند و يا بخواهند خواب انسان را تعبير کنند . بيان خواب براي ديگران گاه موجب سوء استفاده ديگران مي گردد و موجب مي شود ديگران از حالات روحي و رواني انسان آگاه گردند و از اين نظر کار درستي نيست .
به طور كلى خواب و رؤيا بر سه قسم است، چنان كه رسول گرامى اسلام(ص) مى‏فرمايد: «الرؤيا ثلاثة: بشرى من الله، و تحزين من الشيطان، والذين يحدث به الانسان نفسه فيراه فى منامه؛ خواب و رؤيا سه گونه است. گاهى بشارتى از ناحيه خداوند است، گاه وسيله غم و اندوه از سوى شيطان و گاه مسائلى است كه انسان در فكر خود مى‏پروراند و آن را در خواب مى‏بيند»، (ميزان‏الحكمه، ج 4، ص 16، انتشارات مكتبه ‏الاسلامى). به هر ترتيب تشخيص اين كه چه خوابى صادق است كار دشوارى است و اساسا تعبير نمودن خواب جنبه الهامى دارد و با صفاى باطنى به دست مى‏آيد.
در هر صورت اگر رؤيا صادقانه باشد بيانگر واقعيت است و از گذشته يا آينده به درستي خبر مي دهد. اما از آنجا كه تعريف كردن خواب هاي خوب، چه بسا موجب تخليه روحيه معنوي شود و يا تعريف آن چه بسا موجب غرور معنوي نزد خود يا شهرت نزد ديگران شود در اين صورت حجاب هايي روي قلب آدمي فرا خواهد گرفت. مگر آن كه با تعريف آن به تقويت اعتقاد و يا بعد معنوي مخاطبان كمك كند.
چنان كه شخصي در مدينه خواب ديده بود كه پيامبر(ص) از مسلمانان گله كرده بودند و اين آيه قرآن را تلاوت كردند «يارب ان قومي اتخذوا هذا القرآن مهجورا» ؛ پروردگارا قوم من اين قرآن را رها كردند (فرقان، آيه 30).


نویسنده : amin mah
تاریخ ارسال : سه شنبه ، 94/10/15 ، در ساعت 11:28

نظرات برای خواب را باید برای دیگران تعریف کرد یا خیر؟؟

نام و نام خانوادگی شما *
آدرس ایمیل شما
آدرس وب شما
متن نظر *