بهترین های پزشکی و پرستاری | اوردامین : تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس
بهترین های پزشکی و پرستاری | اوردامین : تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس
  • اوردامین
  • طراحی وب
1402
فروردين
09
چهار شنبه
شمارنده
بازدید امروز : 5897 بازدید
کل بازدید کنندگان امروز : 916 نفر
بازدید کل : 54027479 بازدید
حاضرین در سایت : 58 نفر

تاریخ شروع شمارشگر : 94/03/01

عمر سایت : حدود 8 سال پیش

تعداد کل مطالب : 1214


تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس

دین اسلام،  پس از مسیحیت، توسط پیامبر خاتم، حضرت محمد ص در حجاز مطرح شد و توسط آن حضرت و با همکاری و یاری حضرت علی علیه السلام، ابوطالب و حضرت خدیجه سلام الله علیها شکل گرفت و رواج یافت. کم کم مردم زیادی از حجاز با وجود مشکلات فراوان که توسط مشرکان و گاه یهودیان ساکن مکه و سرزمین حجاز ایجاد می شد، به این دین نوین پیوستند.در این هنگام، جنگ ها و درگیریها و کشمکشهای بسیار بین دشمنان و تازه مسلمانان، پیش آمد کرد و به تدریج، زمینه ای برای توسعه این دین نوپا به خارج از حجاز فراهم شد. بدین منظور پیامبر و یاران تازه مسلمان، به مدینه که آن روزها یثرب نامیده می شد هجرت کردند و در این شهر، حکومت اسلامی که در واقع اولین شکل از یک حکومت دینی بود، بنا نهاده شد.


تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس


این تمدن اسلامی تازه شکل گرفته، فراز و نشیبهای زیادی را پشت سر گذاشت و قرنهای متمادی، گاهی با سلاطینی که همواره قصد سرنگونی آن را داشتند و گاه فرمانروایانی که ظاهرا با ادیان الهی از جمله اسلام کینه و عداوتی نداشتند پیش رفت و گاه منافقان، هزینه هایی غیر قابل جبران بر آن تحمیل نمودند تا بالاخره، زمینه برای توسعه این  دین به خارج از مرزهای جهان عرب فراهم شد و دین اسلام به ایران هم وارد شد و ایرانیان، با تمام وجود این دین جدید را پذیرفتند و اینگونه بود که ایران، مسلمان شد و علما و حکیمان بسیاری در سایه دین جدید، پرورش یافتند.


تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس

تمدن اسلامی، فرهنگ و الگوها و راه و روش و سبکی نوین در زندگی ایرانیان ایجاد کرد از جمله این فرهنگ ها، فرهنگ عاشورا، شهادت  و شهادت طلبی، ایثار و از جان گذشتگی، چگونگی برخورد با حاکم ظالم و الگوهایی معصوم به عنوان امام.تمدن جدید با فرهنگ و الگوهایی که به ایرانیان ارائه نمود باعث شد تا آنها شیوه ایستادگی در برابر طاغوتی به نام حکومت پهلوی را بیاموزند و به پدیده ای به نام انقلاب اسلامی دست یابند.

تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس


این پدیده، بی زحمت اتفاق نیفتاد و اوج آن زحمات، در دفاع مقدس، خود را نشان داد و جوانانی که در راه حفظ ارزشهای اسلامی، جان خود را از دست دادند الگوهایی به یادماندنی برای نسلهای پس از خود، شدند.

تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس

امروزه ایران اسلامی به عنوان ام القرای جهان اسلام شناخته می شود و انتظار می رود که با تکیه بر آموزه های دینی بتواند جایگاه خود در جهان را مستحکم تر نماید و با حل و فصل مشکلات پیش رو عصر طلایی نوینی را برای تمدن اسلامی، رقم بزند.نویسنده : مینا نصر
تاریخ ارسال : شنبه ، 99/06/29 ، در ساعت 21:58

نظرات برای تمدن اسلامی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس

نام و نام خانوادگی شما *
آدرس ایمیل شما
آدرس وب شما
متن نظر *